SWF file not found. Please check the path.

Lokalita a okolie


 

Mestský hrad je prístupný zo Štefánikovho námestia. Svojim architektonickým riešením predstavuje ojedinelú pamiatku stredovekého osídlenia a fortifikácie. Je to komplex stavieb z 13. – 15. storočia chránený dvojitým opevnením. V strede areálu stojí dominantný gotický kostol sv. Kataríny – patrónky mesta s neogotickým interiérom. Na bočnom oltári je umiestnená socha Madony z prelomu 15. – 16. storočia, v zadnej časti lode sa nachádzajú tri drevené gotické plastiky svätíc a baroková kamenná plastika od Dionýza Stanetiho. Z obdobia renesancie je zachovaný toskánsky stĺp kazateľnice, ako aj krstiteľnica z ružového mramoru najvýznamnejšieho kremnického medailéra Krištofa Füssela. Kostol je požehnaný, konajú sa v ňom cirkevné obrady. V rokoch 1976 – 1996 prešiel hradný areál komplexnou obnovou. Počas nej bol v kostole sv. Kataríny inštalovaný moderný organ, jeden z najkvalitnejšíchnástrojov na Slovensku. Organ je využívaný nielen počas bohoslužieb, ale aj pre potreby múzea, ktoré organizuje pravidelne organové koncerty popredných domácich i zahraničných interpretov a poslucháčov konzervatórií. Múzeum v lete spoluporiada známy festival Kremnický hradný organ, pravidelné sú aj predvianočné koncerty. Ponuka organových koncertov je spestrená i koncertami ďalších komorných a speváckych hudobných telies, ale aj skupín a interpretov prezentujúcich kompozície stojace mimo oblasti vážnej hudby. Ku kostolu bola v 15. storočí voľne pristavaná veža. Dnes má renesančnú podobu, ktorú dostala po požiari v roku 1560. Po stáročia v nej sídlili strážcovia a ohlasovali nebezpečenstvo. V súčasnosti funguje izba strážcov ako expozícia a zároveň je odtiaľ najkrajší výhľad na panorámu mesta a  okolité kopce. Návštevníci sa k nej dostanú výstupom po 127 točitých kamenných schodoch. Prehliadka Mestského hradu trvá cca 2 hodiny.


Termálne kúpalisko Katarína

Termálne kúpalisko má v prevádzke 5 bazénov, 1 reštauráciu s terasou s možnosťou ukrytia sa pred horúcim slnkom v letných mesiacoch a 1 bufetom s terasou. Pre našich návštevníkov poskytujeme aj služby ako požičiavanie slnečníkov, lehátok, športových potrieb. K dispozícii je aj sauna, ktorá spríjemňuje chvíle predovšetkým v zimnom období. V prípade záujmu je možnosť spustenia aj v lete. Kapacita kúpaliska je 2000 osôb za deň. Voda je prírodná mineralizovaná voda síronovo-hydrogénuhličitanová vápenato-horečnatá, horúca, hypotonická. Má rokmi overené blahodárne účinky v oblasti pohybového a nervového ústrojenstva, už pred 100. rokmi ju baníci využívali pre jej účinky.

 

Banské múzeum " Andrej " štôlňa

Po skončení likvidácie podzemia v roku 1975 sa realizovali práce na príprave projektu podrobného geologického prieskumu v oblasti Šturca. V roku 1982 sa uskutočnila zarážka štôlne Andrej, ktorá bola situovaná neďaleko šachty Ludovika v úroveni 652 m n. m. Baníci sa netradičným spôsobom zahĺbili do zeme. Vykopali zárez, postavili banskú výstuž, ktorú potom zasypali zeminou. Ďalšie práce už boli vykonané banským spôsobom. Slávnostným otvorením štôlne v roku 1982 sa opäť začala éra rozsiahleho prieskumu, ktorý trval do roku 1990. Úvodný prekop štôlne Andrej sa po 250 m priblížil ku žile Schrämen. Pokračujúci smerný prekop sledoval žilu smerom na juh ďalších 400 m. Vo vzájomnej vzdialenosti 50 m bolo zo smerného prekopu vyrazených celkom 8 prekopov cez žilnú štruktúru, ktorými sa overil jej priebeh, vývoj a množstvo zlata a striebra. Spolu s ostatnými banskými dielami, ktoré sa v tomto priestore realizovali (štôlňa Šturec, Milan, rýhy na povrchu) boli overené predpokladané zásoby s požadovanou kvalitou rudy. Dňa 7.augusta 2008 po 26. rokoch od začiatku realizácie projektu podrobného geologického prieskumu bolo slávnostne otvorené „Banské múzeum“ v štôlni Andrej, ako spomienku na baníkov, ktorí v kropajach potu na tvári vynášali z útrob zeme žltý kov - zlato. Ak Vás zaujíma história baníctva v tomto krásnom kraji, nenehajte si ujsť prehliadku tohto banského múzea v štôlni " Andrej ". 

 

Turistika a cykloturistika v Kremnických vrchoch

Okolie Kremnice je známe množstvom značených turistických trás a chodníkov malebnom prostredí Kremnických vrchov. Množstvo z nich je v zime využívaných ako bežecké trasy s pravidelnou údržbou, no v lete sú ideálnym miestom na aktívne prechádzky v prírode, či krásne cyklotúry. Vďaka miestnym nadšencom je množstvo značených trás doplnených o drevené altánky, kde je možné ukryť sa pred nepriaznivým počasím, prípadne doplniť sily vlastným občerstvením. Z rekreačného zariadenia Toliar vedie množstvo krásnych turistických trás. Všetky sú zakreslené v podrobnej mape, ktorú je možné si u nás zakúpiť a rozhodnúť sa podľa svojich možností pre tú správnu. Inšpiráciu je tiež možné nájsť na oficiálnej stránke mesta na tomto mieste. 

 

 

Zimná sezóna

Zimná sezóna sa v Kremnických vrchoch začína zväčša v polovici decembra a trvá do konca marca. Nesie sa v znamení zimných športov ktoré tu majú dlhoročnú tradíciu. Lyžiarske stredisko SKI Krahule je od nášho zariadenia vzdialené len 3 km a ponúka výborné možnosti pre zjazdové aj bežecké lyžovanie. K dispozícii je 4-sedačková lanovka spolu so štyrmi kotvovými vlekmi určenými od zdatných lyžiarov až po najmenších začiatočníkov. Oproti zjazdovkám sa nachádza 5 km dlhý bežecký okruh s pravidelnou úpravou.

O kúsok ďalej, 8 km od rekreačného zariadenia TOLIAR, sa nachádza známe lyžiarske stredisko Skalka pri Kremnici. Tu si prídu na svoje najmä milovníci bežeckého lyžovania. Nachádza sa tu najviac upravených bežeckých tratí na Slovensku ( viac ako 50 km ), ktoré spolu s krásnou okolitou prírodou vytvárajú ideálne podmienky pre všetkých bežkárskych nadšencov nie len zo Slovenska. Na svoje si tu ale tiež prídu lyžiari, nachádza sa tu nová 4-sedačková lanovka s krásnou zjazdovkou a taktiež 4 kotvové vleky s rôznym stupňom náročnosti.

Po náročných športových výkonoch si môžu návštevníci dopriať relax v novo vybudovanom relaxačnom centre, kde je k dispozícii wellnes centrum, bowling, squash, športová hala a posilňovňa.